tiistai 9. joulukuuta 2014

Alanyan kuvanveistokisat

Alanyassa, kaupungintalon pihalla, rannassa, järjestettiin marraskuun alussa 11. kivenveistokilpailu, jonka teemana oli lapset. Facebookista kaupungin sivuilta löytyy paljon lisää tietoa aiheesta, hakusanalla Alanya Belediyesi. Tässä lainauksena heidän tekstinsä


11.ALANYA TAŞ HEYKEL SEMPOZYUMU SONA ERDİ

Alanya Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen 11. Uluslararası Alanya
kuva: facebook/ Alanya Belediyesi
Taş Heykel Sempozyumu, bugün düzenlenen kokteyle sona erdi.
Belediye Binası arakasındaki sempozyum alanında 3 Kasım’da başlayan ve bir aydır 10 heykeltıraşın çalıştığı, “Doğa ve Çocuk” temalı, 11. Uluslararası Alanya Taş Heykel Sempozyumu’nun kapanış törenine, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Litvanya Büyükelçisi Mr.Kestutis Kudzmanas, AHEP Rektörü Erol Sayın, Alanya Belediye eski Başkanı Hasan Sipahioğlu, Prof. Rahmi Aksungur, kurum müdürleri, sivil toplum örgütleri ve sanatseverler katıldı.
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve törene katılan vatandaşlar, heykelleri inceleyerek hatıra fotoğrafı çektirdi.
Törende, sempozyum kapsamında ilköğretim öğrencilerinin kilden yaptığı heykeller de sergilendi.
Törende konuşan Yücel, bir ay süren sempozyumda heykeltraşlar tarafından yapılan heykellerin ilçedeki yeşil alan ve parklarda sergileneceğini söyledi. Başkan Yücel, “Bu yıl 11. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’nu tamamladık. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi heykel Bölümü ile ortaklaşa düzenlediğimiz heykel sempozyumu Alanya’mızın tanıtımı ve turizmine artı bir değer katmaktadır. Farklı ülkelerden çok değerli sanatçıların katıldığı sempozyumun 2 yıldır konsepti, 2016 yılında yapılacak olan EXPO Fuarı’nda yer alacak olan doğa ve çocuk temasıdır. Sempozyumun düzenlenmesinde emek sarf eden herkese ve katılan değerli sanatçılarımıza teşekkür ediyorum.”dedi.
Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, sanatçılara ve ilköğretim öğrencilerine sertifikalarını takdim etti. Tören boyunca sempozyuma katılan ilköğretim öğrencileri ile yakından ilgilenen Başkan Yücel, öğrenciler arasında özelilikle yerleşik yaşayan yabancıların çocuklarının da bulunmasının Alanya’nın çok kültürlü sosyal hayatına en büyük örnek olduğunu belirtti.
Sempozyum sonunda ortaya çıkan heykeller, bir süre sempozyum alanında sergilendikten sonra Alanya merkez ve mahallerdeki parklarda, sosyal alanlarda yerini alacak."
 
Teksti: facebook / Alanya Belediyesi
"

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Huomaa: vain tämän blogin jäsen voi lisätä kommentin.